06.12.2019

Radili seniorům, jak užívat léky

Až z Prahy zavítali na sever Moravy na pozvání předsedy KRS MSK Pavla Gluce pracovníci z Interakční akademie. Jejich úkolem bylo seznámit seniory s interakci léků. Během jediného dne stihli navštívit dvě města a to Ostravu a Frýdek-Místek.

Nejprve se slova ujal lékař Mudr.Michal Prokeš, aby vysvětlil ve své přednášce, co vůbec lékové interakce jsou, jaká je jejich četnost a proč k nim dochází. Asi nejvíce oslovil posluchače hned následující přednášející PharmDr. Josef Suchopár. Mnozí s úžasem zaregistrovali, co může způsobit interakce léčiv s jídlem a nápoji. Jeho slova doslova nikoho v sále nenechala v klidu, o čemž pak svědčily i pokládané otázky k tématu. Závěrečné slovo dostala jediná přednášející žena PharmDr.Michala Belasová. Představila seniorům různé odborné projekty, které jsou nabízeny klientům v lékárnách. Ve vybraných lékárnách v celé České republice probíhají kromě běžného prodeje léků také lékové poradenství, měření hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Pro kuřáky jsou možné konzultace, jak překonat a skoncovat s kouřením. Včasnou diagnózu poruchy paměti již dnes zajišťuje, zatím jen ve vybraných městech, tzv. Alzheimer screening. To je jen několik z představených projektů, které mohou občané využívat, pokud se sami rozhodnou navštívit odborníky – lékárníky a lékaře. Důležité pro nás je, abychom nečekali až na příznaky nějakého neduhu, ale včas se nechali vyšetřit a tím předešli možným, a mnohokrát zbytečným komplikacím, každého z nás. Přednášky v obou městech měly velice pozitivní ohlasy a tak doporučujeme i jiným seniorským organizacím, aby oslovily odborníky z Interakční akademie v Praze. Určitě mezi vás rádi přijedou a poradí.

                                                                                                                      Karel Moškoř

Fotogalerie

336 337 338 339 340 341 342 343

rubrika: Archív příspěvků